Hlavní obsah
Online

Online: Z volby papeže mají radost v Chicagu i v Peru

Živý přenos z Vatikánu.Video: AP

aktualizováno •

Kardinálové zvolili papeže hned druhý den konkláve - to znamená stejně rychle jako v letech 2005 a 2013. Stal se jím Američan Robert Prevost, který přijal jméno Lev XIV.

Článek

Nejdůležitější informace

  • Novým papežem se stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států. Přijal jméno Lev XIV.
  • Konkláve nového papeže vybralo ve čtvrtek během celkem čtvrté volby. Krátce po 18. hodině se nad Sixtinskou kaplí objevil bílý kouř.
  • Předchozí papež František zemřel na Velikonoční pondělí 21. dubna. Církev vedl od roku 2013.
  • Seznam Zprávy konkláve sledují také přímo z Říma, kde je reportérka Daniela Krásenská.

Prezident Pavel ocenil rychlou dohodu kardinálů

Prezident Petr Pavel ocenil, že se kardinálové dokázali na nové hlavě katolické církve domluvit už během druhého dne konkláve. „Dnes jsem o tom mluvil s panem arcibiskupem Janem Graubnerem a ten vyjádřil určitou obavu, že ještě dnes ke zvolení nedojde. Je dobře, že se kardinálové dokázali dohodnout tak rychle,“ řekl Pavel.

Přehled papežů

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Přehled posledních papežů.

Reportáž: Co říkají papežovi krajané ve Vatikánu

„Mám obrovské štěstí, že tu mohu být. Jsem velmi hrdý, že máme amerického papeže. Doufám, že přinese mír a zahladí mosty, třeba i ty mezi Evropou a Spojenými státy,“ říká ve Vatikánu reportérce Seznam Zpráv Daniele Krásenské s dojetím mladý student z Washingtonu William Jordan.

Přiznává, že podobný výsledek vůbec nečekal. „Je to obrovské překvapení,“ dodává. Další ohlasy v naší reportáži:

Ve svém srdci nese víru a kulturu našeho národa, říká peruánská prezidentka

Za „historický okamžik pro Peru i pro svět“ považuje zvolení papeže Lva XIV. peruánská prezidentka Dina Boluarteová. Nový římský biskup je sice původem občanem Spojených států, ale velkou část své kariéry strávil v Peru a má díky tomu i tamní občanství.

Boluarteová podle BBC prohlásila, že nový papež je „peruánským občanem na základě své volby i ze srdce“. „Vybral si, že se stane jedním z nás, bude mezi námi žít a ponese si ve svém srdci víru a kulturu tohoto národa,“ dodala prezidentka papežovy druhé vlasti.

Putin věří v konstruktivní dialog, Zelenskyj si cení podpory Vatikánu

Gratulaci novému papeži zaslal i ruský prezident Vladimir Putin, který uvedl, že věří „v konstruktivní dialog mezi Ruskem a Vatikánem“, jenž bude založený na „křesťanských hodnotách“, které je spojují.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zmínil v gratulaci „ruskou agresi vůči Ukrajině“ a uvedl, že oceňuje podporu Vatikánu v zájmu „dodržování mezinárodního práva, odsouzení vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině a ochrany práv nevinných civilistů“.

„V tomto rozhodujícím okamžiku pro naši zemi doufáme v pokračování morální a duchovní podpory, kterou Vatikán projevuje ukrajinskému úsilí o obnovu spravedlnosti a dosažení trvalého míru,“ uvedl Zelenskyj.

Program pro první dny: mše a setkání s novináři

Papež Lev XIV. v pátek odslouží s kardinály, kteří ho zvolili, mši v Sixtinské kapli, oznámil Vatikán. V neděli odrecituje ve Svatopetrské bazilice modlitbu Regina Coeli (Královno nebes). V pondělí se pak ve Vatikánu setká s novináři.

Vždycky pomáhal chudým, říká spolužák Lva XIV. ze semináře

Obyvatelé Chicaga začali ihned slavit zvolení jejich rodáka papežem, hlásí reportérka amerického deníku The New York Times (NYT) Julie Bosmanová.

Mluvila s otcem Williamem Legem, který Roberta Prevosta poznal, když se oba jako mladí zúčastnili kněžského semináře ve státě Michigan. „Myslím, že můj spolužák to právě dal,“ řekl ohromeným hlasem novinářce a nazval nového papeže svým „starým přítelem Bobem“.

„Vybrali si dobrého muže. Vždycky měl smysl pro chudé a snažil se jim pomoci,“ soudí Lego.

Noelle Neisová jako dítě sedávala každou neděli na mši za rodinou Prevostových. „Byli tam vždycky,“ poznamenala pro NYT.

Američanka ve Vatikánu je výběrem papeže překvapená

/Od naší zvláštní zpravodajky v Římě Daniely Krásenské/

Přímo ve Vatikánu jsou i věřící ze Spojených států. „Upřímně toho tolik nevím o americkém kardinálovi. Ale jsem dost překvapená, hlavně kvůli aktuálnímu politickému klimatu v Americe,“ popisuje Lucy z amerického Kansas City.

V Římě studuje marketing a komunikaci. V sobotu ale po několika měsících odjíždí. „Prostě jsem se tady ocitla ve správný čas. Být tu teď je úžasné a dojemné. Nikdy bych si nemyslela, že by se mi to mohlo stát,“ dodává.

Graubner: Papež je studovaný a zároveň se umí přiblížit lidem

„Já myslím, že to je hodně důležité, aby bylo papežovo srdce pastýřsky otevřené pro všechny,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi na adresu nového papeže pražský arcibiskup Jan Graubner.

„Zdá se, že je to člověk na jednu stranu studovaný, na druhou stranu pracující v misiích, umějící se lidem přiblížit,“ doplnil. Překvapila ho rychlost volby, kardinálové papeže, který přijal jméno Lev XIV., zvolili ve druhém dni konkláve.

Podle předsedy České biskupské konference a olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka církev v osobě kardinála Roberta Prevosta získala muže víry, služby a moudrosti. Nuzík to uvedl v gratulaci zaslané papeži.

Gratulace ze světa

„Mám radost ze zvolení nového papeže Lva XIV. Přeji mu hodně sil, moudrosti a odvahy na jeho cestě ve službě Bohu, církvi i všem lidem dobré vůle. Ať jeho působení přinese světu naději, pokoj a porozumění,“ gratuloval novému papeži český premiér Petr Fiala (ODS).

Gratulace do Vatikánu míří i od dalších státníků. Německý kancléř Friedrich Merz novou hlavu katolické církve označil za „kotvu spravedlnosti a usmíření“ v těchto „těžkých časech“.

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil naději, že Prevostův pontifikát přispěje k „posílení dialogu a ochraně lidských práv ve světě“. Také předseda Evropské rady António Costa po zvolení nového papeže uvedl, že doufá, že „v dobách rozdělení a nejistoty“ bude Lev XIV. inspirací k jednotě, soucitu a míru.

Sedmý augustinián, který se stal papežem

Zvolením augustiniána Roberta Prevosta kardinálové na svatopetrskou stolici dosadili podruhé za sebou člena některého z řeholních řádů, což samo o sobě není v historii papežství příliš obvyklé.

Zatímco zemřelý papež František byl prvním jezuitou v čele církve, Lev XIV. je coby augustinián už sedmým zástupcem tohoto řádu ve funkci papeže.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Papežové z řeholních řádů.

Základní fakta o novém papeži Lvu XIV.

Robert Prevost, jak zní původní jméno papeže Lva XIV., je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteria pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.

Prevost se narodil 14. září 1955 v Chicagu. Po předchozích studiích filozofie a matematiky vstoupil v roce 1977 do augustiniánského řádu. Sliby složil v roce 1981. Kněžské svěcení přijal v červnu 1982 v Římě. Zde také na Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského získal v roce 1987 doktorát z kanonického práva.

V letech 1985 až 1986 a 1988 až 1998 působil v Peru jako farář, diecézní úředník, učitel semináře a administrátor. V září 2001 byl zvolen generálním převorem augustiniánského řádu, funkci vykonával až do září 2013.

V listopadu 2014 jej papež František jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Chiclayo v Peru. V prosinci téhož roku přijal biskupské svěcení a v září 2015 byl jmenován diecézním biskupem. V letech 2020 a 2021 byl také administrátorem diecéze Callao v Peru.

Prevost je synem francouzského otce Louise Mariuse Prevosta a italské matky Mildred Martinezové. Střední vzdělání dokončil v semináři Řádu svatého Augustina v roce 1973. Poté získal bakalářský titul v matematice na Villanovské univerzitě ve městě Villanova v Pensylvánii. V roce 1982 získal titul magistr teologie na katolické postgraduální škole v Chicagu.

Podle dostupných informací hovoří anglicky, španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky a částečně i latinsky a německy.

Kdo byl předchozí papež jménem Lev?

Kardinál Prevost zvolený za papeže se výběrem jména zřejmě odkazuje mimo jiné na posledního papeže se stejným jménem, kterým byl Lev XIII. Italský duchovní stál v čele církve v letech 1878 až 1903. Byl tak čtvrtým nejdéle sloužícím papežem v historii po svatém Petrovi, Piovi IX. a Janu Pavlu II.

Během svého pontifikátu se snažil definovat postoj katolické církve k modernímu myšlení. Vysloužil si přezdívku „dělnický papež“. Ve slavné encyklice Rerum novarum psal o právu dělníků na spravedlivou mzdu, bezpečných pracovních podmínkách i zakládání odborů, což byla všechno zásadní témata konce 19. století. Zároveň se ale zastal práva na vlastnictví a svobodné podnikání. Postavil se proti socialismu i tvrdému kapitalismu.

Foto: Wikimedia Commons/L'Illustrazione Italiana

Papež Lev XIII. v roce 1887.

Projev nového papeže skončil

Papež Lev XIV. mluvil k věřícím italsky a španělsky. Lidé na Svatopetrském náměstí ho opakovaně přerušovali jásotem a potleskem. Papež vyzval dav ke společné modlitbě k Panně Marii, později přečetl v latině chvalozpěv na svaté.

Velká pocta pro naši zemi, píše Trump

Novému papeži, svému krajanovi, už pogratuloval americký prezident Donald Trump. „Je to velká pocta uvědomit si, že je to první americký papež. Jak vzrušující a jak velká pocta pro naši zemi. Těším se na setkání s papežem Lvem XIV. Bude to velmi smysluplný okamžik,“ napsal na sociální síti Truth Social.

Pomáhejte si stavět mosty, vyzval Lev XIV.

„Bůh nás všechny miluje, bezpodmínečně,“ řekl dále papež Lev XIV. Vzdal hold svému předchůdci papeži Františkovi. „Lidstvo potřebuje Krista, aby se k němu mohl dostat Bůh a jeho láska. Pomozte nám a pomáhejte si vzájemně stavět mosty,“ pokračoval papež.

První slova nového papeže

Devětašedesátiletý nový papež poprvé oslovuje věřící. „Ať vás všechny provází mír,“ zahájil Lev XIV., rodák z Chicaga, řeč z balkonu baziliky svatého Petra.

„Nejdražší bratři a sestry, tohle je první pozdrav vzkříšeného Krista. Rád bych vám nabídl pozdrav míru, který se dostane k vašim rodinám, vám všem, ať jste kdekoli. Ať vás všechny provází mír,“ citovala jeho první slova britská BBC.

Foto: Profimedia.cz

Papež Lev XIV. během svého prvního projevu k věřícím.

Nový papež předstoupil před věřící

Nový papež Lev XIV. přestoupil před davy lidí na Svatopetrském náměstí. Lidé jásají, tleskají mu. On jim mává, je na něm patrné dojetí.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy