Hlavní obsah

Primátor z ANO dodával linku na respirátory. Podobá se čínské baličce čokolád

Foto: ČTK, Profimedia.cz

Milan Petrilák se loni stal primátorem Chomutova. Předtím pracoval pro státní podnik a podnikal.

Ministerstvo vedené Karlem Havlíčkem (ANO) dalo patnáctimilionovou dotaci na stroje na respirátory. Dodala je firma, kterou krátce předtím převzal nynější primátor Chomutova z ANO. Tendr pořádal muž souzený za dotační podvod.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když chomutovský primátor Milan Petrilák kandidoval za ANO ve volbách, vedl právní oddělení ve státním podniku Povodí Ohře.

Seznam Zprávy nyní vypátraly, že vedle úředničení Petrilák utržil zhruba 30 milionů korun v soukromém byznyse, který zčásti financovaly veřejné dotace. Jeho společnost Hudsola totiž v roce 2021 dodala linky na výrobu respirátorů nedohledatelného označení. Fotografie jednoho ze strojů se přitom nápadně podobá snímkům čínské linky na balení čokoládových tyčinek, jejíž cena je však násobně nižší.

Podivuhodností je však mnohem víc. Veřejnou soutěž na dodavatele zajišťoval muž dnes odsouzený za dotační podvod. Petrilákova společnost Hudsola byla ve veřejném tendru jediným účastníkem. Společnost navíc Petrilák převzal měsíc předtím, než se o zakázku v soutěži ucházel. Společnost nemá podle závěrek doteď žádné zaměstnance a sídlí v politikově vile.

Petrilák: Moje tajné know-how

Petrilák se k obchodu dostal poté, co Ministerstvo průmyslu vedené tehdy Karlem Havlíčkem (ANO) dalo z evropských peněz patnáctimilionovou dotaci soukromé firmě General Public, za kterou stojí Milan Zádamský a Radek Handlíř. Jde o muže, které soud v minulosti pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby z toho, že jako takzvaný Zádamského gang vydírali podnikatele.

Zádamského (ne)gang

Foto: Profimedia.cz

Milan Zádamský na snímku z roku 2010, kdy byl trestně stíhán.

  • Muži označovaní jako Zádamského gang čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování „ochrany“. Pokud neuposlechli, podle obžaloby jim členové gangu ničili provozovny, napadali hosty a hrozili likvidací rodin vydíraných. Údajně také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy nicméně vyhodnotily, že pro konstrukci není dostatek důkazů.

Podmínkou dotace bylo, aby General Public zaplatila půlku kupní ceny ze svého a na dodavatele strojů vypsala veřejnou soutěž.

„S ohledem na know-how společnosti Hudsola jsem v rámci veřejného sektoru vyhledával možnosti pro uplatnění. Jednou z možností byl i vámi zmíněný tendr vztahující se ke společnosti General Public, který společnost Hudsola vyhrála,“ uvedl primátor Chomutova. V registru smluv není dohledatelné, že by Hudsola uzavřela s veřejnými institucemi jakýkoliv kontrakt.

Jak už Seznam Zprávy popsaly, Petrilák ve svých majetkových přiznáních kamufloval, že samotné firmě General Public - tedy kupci linek na respirátory - v letech 2022 a 2024 naposílal 12 milionů v podobě půjček. Neuvedením této informace v majetkových přiznáních porušil podle Ministerstva spravedlnosti zákon.

Na dodávku linek Zádamského General Public uzavřela s Petrilákovou dodávající firmou Hudsola kupní smlouvu na 39 milionů korun. Podle nabídky podepsané Petrilákem jeho firma dodala čtyři výrobní linky na výrobu respirátorů třídy FFP2 pojmenovaných „MP 2020“, každou za 7,3 milionu korun. A k tomu ještě čtyři automatické balicí linky „BL-2021“ po téměř 700 tisících za kus.

Čínské balení tyčinek

Stroje pod tímto označením se Seznam Zprávám nepodařilo nikde na internetu dohledat. Úspěšnější bylo až strojové porovnání jejich snímků, které byly k nabídce přiloženy. Například snímek balicí linky BL-2021 z Petrilákovy nabídky vypadá na fotografii navlas stejně jako stroje na balení čokoládových tyčinek, které se dnes na čínském tržišti nabízí od 900 do 2900 dolarů za kus.

Foto: Seznam Zprávy

Balicí linka, kterou Petrilák prodal za 700 tisíc korun za kus (nahoře), a pod ní linka, která se v Číně prodává za desetinu této ceny.

Sám Petrilák na dotaz, kde linky sehnal a zda jen nepřeprodal stroje nakoupené v Číně, neodpověděl. A odmítl zároveň uvést, jakou měla jeho společnost na obchodě spolufinancovaném z veřejných peněz marži. Když se ho reportéři pokoušeli kontaktovat osobně, prchl před nimi do primátorské kanceláře.

„Jedná se o know-how společnosti Hudsola, které určitě nebudu prozrazovat. Nezlobte se, ale na tuto otázku vám neodpovím,“ odepsal později primátor Chomutova. Na přímý dotaz zároveň tvrdil, že Hudsolu koupil jako takzvanou ready-made společnost. Předtím existovala půl roku a dle původního názvu se měla věnovat podlahám.

Více neobjasnil ani Radek Handlíř, který odpovídal za kupující společnost General Public. „Pro naši společnost byl nákup linek ve srovnání s cenami, které musela naše společnost uhradit v počátcích výroby během pandemie covid-19, výhodný,“ řekl a dotazy na původ linek přesměroval zpět na primátora Petriláka.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Objekt bývalé výrobny porcelánu v Chodově u Sokolova, kde sídlí Zádamského společnosti - a kde měly Petrilákovy linky skončit.

Pořadatel odsouzený za dotační podvod

Kdo je výrobcem strojů a odkud pochází, není patrné ani z dokumentů veřejné soutěže. Tendr s jediným účastníkem pořádala dnes už neexistující sokolovská firma Olivius.

Dnes už by tendry pořádat nesměla. Reportéři Seznam Zpráv vypátrali, že majitel Olivius Tomáš Správka i samotná společnost byli v jiném případě v roce 2023 pravomocně odsouzeni za dotační podvod a poškození zájmů EU. Správka dostal tříletou podmínku a pět let nesmí řídit žádnou firmu.

Seznam Zprávy se od něj pokoušely zjistit, jak je možné, že se do tendru za 30 milionů, který pořádal pro General Public, přihlásil jen jeden zájemce, a sice Petrilákova firma.

„Normálně to bylo uveřejněné veřejně ta zadávačka,“ řekl Správka. Primátor Petrilák a podnikatel Zádamský tvrdí, že o jeho vyšetřování a následném odsouzení nic netuší a nevědí ani, co způsobilo, že v tendru zůstala Petrilákova společnost osamocena.

Foto: Seznam Zprávy

Pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze, který uznal vinným Tomáše Správku i jeho firmu Olivius.

Druhé kolo dotací na linky

Nebylo to ale poprvé, co organizátor tendrů Správka pro podnikatele Zádamského pracoval. „Pan Zádamský si nás nějak vybral. Dělal výběr firmy, která by mu pomáhala s dotacemi. Ale už jsme dlouho spolu nic nedělali a ani nemám zájem,“ komentoval to.

Jak Seznam Zprávy dohledaly, i v těchto tendrech se rozhodlo, že i jiné dotace potečou k jiným společnostem blízkým Zádamskému.

Například rok potom, co dotace na linky získala Zádamského společnost General Public, se z nákupčího linek proměnila naopak v dodavatele strojů. Další dotaci 12 milionů korun od Ministerstva průmyslu na nákup linek na výrobu respirátorů a roušek dostala firma Taste One.

Ta má až na logo stejně vypadající web jako General Public a v dotační žádosti slíbila, že za veřejné peníze nakoupené linky umístí ve stejné budově jako General Public - v bývalé porcelánce u Karlových Varů. Taste One ve smlouvách i veřejných rejstřících jako kontakt uvádí mobil na muže, který jinak reprezentuje firmy, které ovládá přímo Zádamský.

Foto: generalprotection.cz, greatprotection.cz

Firma General Public (web vlevo) za dotační peníze prodala firmě Taste One (web pravo) stroje na výrobu roušek a respirátorů.

Taste One si vybral opět (dnes již odsouzeného) organizátora tendrů Správku, aby vysoutěžil dodavatele linek. V tendru na dodávku strojů vyhrála - opět jako jediný účastník - Zádamského firma General Public.

Zavázala se například k tomu, že dodá automatickou výrobní linku na respirátory nazvanou „GPRE 2001“. Tento typ opět není na internetu dohledatelný. Ve smlouvě je ale schéma zařízení, které se až na jiný odstín barev neliší od schématu, které o rok dříve do své nabídky přiložil nynější primátor Chomutova Petrilák.

Na dotaz, zda se jedná o jednu a tu samou linku, na níž spřízněné firmy mohly hned dvakrát získat dotace a přeprodat si je, podnikatel Zádamský odpověděl: „K výrobním linkám lze obecně říci, že linky na výrobu daného typu respirátoru pracující na shodném principu,“ napsal.

Pronájem od Petriláka

Firma General Public se některých linek takto zbavila, ale další si pronajímá. Po sérii přímých dotazů to Seznam Zprávy zjistily od primátora Petriláka, který přiznal, že oním pronajímatelem je opět jeho společnost Hudsola. Z účetních závěrek vyplývá, že své stroje chomutovský primátor ocenil na téměř 38 milionů korun. Jeho společnost Hudsola díky tomu vykazuje každý rok milionové daňové odpisy.

Foto: Seznam Zprávy

Vlevo je linka na výrobu roušek, kterou za dotace Petrilákova firma dodala General Public. Vpravo je linka, kterou o rok později za dotace General Public dodala firmě Taste One.

Firmy kolem podnikatele Zádamského dle registru smluv dodaly v době covidu veřejným institucím respirátory za desítky milionů. Například Povodí Ohře, kde býval Petrilák vedoucím právního oddělení, odebralo od Zádamského společnosti General Public roušky, respirátory či testy za dva miliony. Další statisíce korun pak zaplatil i chomutovský magistrát. Současný primátor Petrilák však odmítá, že by cokoliv z toho sám zařizoval.

Ministerstvo: Kontrola nebyla

Ministerstvo průmyslu uvedlo, že ani jedna z výše popisovaných dotací na linky neprošla po jejich udělení dodatečnou kontrolou. Peníze z dotace úřad odeslal na účty firem poté, co společnosti General Public a Taste One dodaly písemné potvrzení, že za linky zaplatily, a připojily také jejich fotografie.

Nyní už bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček, který je nyní předsedou stínové vlády hnutí ANO, si proces, jakým jeho ministerstvo za covidu dotace soukromým firmám přidělovalo, dříve pochvaloval. „Schvalování žádostí by mělo být co nejjednodušší tak, aby se projekty mohly rychle realizovat a také proplatit,“ chlubil se v roce 2020 dotačním programem.

Od popisovaného případu se však Karel Havlíček distancuje. „Covidových programů se zúčastnilo 700 tisíc subjektů. Kritéria a jejich dodržování hlídaly státní instituce. Jestli v nich byl nějaký straník (z jakékoliv partaje), nebylo rozhodující,“ reagoval Havlíček. „Dotyčného pána jsem nikdy neviděl. Netuším, kolik a na co čerpala firma, kde se angažoval, jestli byl v době čerpání v nějaké straně. Podstatné je, jestli bylo vše v souladu s podmínkami čerpání,“ uzavřel.

Primátor Milan Petrilák nechtěl své majetkové poměry a podnikání veřejně rozebírat: Před dotazy redaktorek se schoval do kanceláře.Video: Adéla Jelínková, Christine Havranová, Seznam Zprávy

Doporučované