Článek
Donald Trump a Vladimir Putin se během dvouhodinového telefonického rozhovoru oslovovali křestními jmény, řekl agentuře TASS poradce ruského vůdce Jurij Ušakov. Ani jednomu se prý nechtělo hovor ukončit a šéf Kremlu gratuloval americkému prezidentovi k narození vnuka.
Zajímavé detaily, které možná někdy využije nějaký scenárista politického filmového thrilleru.
Nevíme samozřejmě, co přesně si oba lídři řekli, jsme odkázáni jen na jejich prohlášení a slova jejich poradců. Nicméně z Trumpova vyjádření na jeho sociální síti Truth Social vyplývá jeden hlavní závěr: Americký prezident nebude na Kreml tlačit sankcemi a hrozbami, aby válku zastavil.
Moskva neustupuje
„Rusko a Ukrajina okamžitě zahájí jednání, která povedou k příměří a konci války,“ oznámil Trump. Putin však řekl něco trochu jiného. „Jsme připraveni pracovat s Ukrajinou na memorandu o mírových rozhovorech,“ prohlásil ruský vůdce.
A dodal tradiční zaklínadlo, že dohoda a příměří musejí znamenat řešení příčiny konfliktu. Což znamená, že Moskva trvá na všech svých požadavcích. Západ nesmí Ukrajině dodávat zbraně, ukrajinská armáda se musí zmenšit, Ukrajina musí Rusku přenechat čtyři své východní oblasti.
Putinovi vyhovuje vývoj na bojišti:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval rychle. Ukrajina podle něj nestáhne své vojáky a nepřenechá Rusku dobrovolně oblasti, které se rozhodlo anektovat a označilo za své.
Ještě před telefonátem se podobně vyjádřil i americký viceprezident J. D. Vance. Řekl novinářům, že ruské požadavky jsou příliš velké a že nedostane navíc žádné území, které se mu dosud nepodařilo okupovat.
Výhrůžky plní jen vůči Ukrajině
Když Trump poprvé po svém loňském vítězství ve volbách představil plán na ukončení války, řekl, že buď Ukrajina a Rusko přijmou jeho podmínky, nebo budou čelit jeho hněvu. Když odmítne Ukrajina, přestane jí dávat zbraně a okamžitě ukončí jakoukoliv podporu. Když odmítne Rusko, přitvrdí proti němu ekonomické sankce a zváží navýšení vojenské pomoci Ukrajině.
Situace se vyvíjí tak, že Kyjev souhlasí s příměřím bez jakýchkoliv podmínek, zatímco Moskva ne. Podle původních Trumpových prohlášení by tak měly být ve hře tvrdší sankce a hrozby vůči Rusku. Ale není tomu tak: Americký prezident zjevně nechce jít do konfrontace s Putinem.
V americkém Senátu se sice připravuje návrh ekonomických sankcí na ruskou ropu a zemní plyn, ale Trump se k němu zatím nevyjádřil. Obecně použití sankcí nevyloučil, pokud k tomu „bude nucen“, ale v telefonátu s Putinem zřejmě zopakoval pobídku, že USA budou s Ruskem obchodovat a budou tam investovat, když se Putin rozhodne válku zastavit.
„Neočekávám, že je Putin připravený na příměří a ukončení války. Je přesvědčený, že Rusko ještě získá další území silou. Země samozřejmě má určité ekonomické problémy a pokračování války je prohloubí, ale to pro Putina není podstatné,“ uvedl pro Seznam Zprávy rusista Libor Dvořák s tím, že motivace pouhým zrušením sankcí a obnovou obchodu s Ruskem není pro ruského vůdce dostatečná k ukončení bojů.
Někteří analytici a komentátoři předpovídali, že Trump se může na Putina naštvat, když ruský politik nějak zasáhne jeho ego. Například tím, že odmítne jeho výzvy k příměří a bude si dělat, co chce, bez ohledu na to, co říká nebo dělá Trump.
Zatím to ale tak nevypadá a pondělní telefonát je rozhodně špatnou zprávou pro Ukrajinu. J. D. Vance řekl, že „Spojené státy prostě mohou jednání ukončit, když se nepodaří nic dohodnout, a říci, že to není jejich válka“. I to je dobrá zpráva pro Rusko a špatná pro Ukrajinu. Navzdory navyšování evropské pomoci zůstává pro Kyjev naprosto zásadní i ta americká.