Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je teplé páteční odpoledne a k populárnímu pivovaru ve středočeském Malešově přichází během několika málo minut desítky lidí. Někteří opírají kola o stojan a jdou si sednout na jídlo či pivo, zatímco kolem nich pobíhají zaměstnanci, kteří se chystají na další náročný víkend.
Část turistů ale nabídku pivovaru míjí a pokračuje dál - k nedávno zrekonstruované středověké tvrzi. Třeba mladý pár Šimon a Klára sem za gotickou památkou přišli pěšky až z centra nedaleké Kutné Hory. „Trvalo nám to asi šest hodin. Je to krásná cesta. Jediné, co nemůžeme pochválit, je to, že tady nemají bankomat,“ usmívají se.
Není divu, tisícihlavý městys Malešov není zrovna místo, které by bylo zvyklé na větší davy turistů. Nicméně to se nyní mění. „Tady je veselo, to jsem tady ještě v životě neviděl. Dvakrát víc lidí než loni, řekl bych. Pátky, soboty, neděle, svátky je narváno,“ diví se třeba postarší muž Zdenda, který si usedl k odpočinku při jízdě na kole ke kostelu svatého Václava.
Klára a Šimon sem nepřišli náhodou. Do Malešova se vydali po stopách slavného Jindřicha ze Skalice. Že by nějaký šlechtic z hlubin naší historie? Nikoliv. Toto jméno nese jeden z nejznámějších fiktivních Čechů současnosti, hlavní postava počítačové hry Kingdom Come: Deliverance 2, kterou vydalo před čtvrt rokem české studio Warhorse.
Hra se odehrává v roce 1403 v českém království v nepokojném období sporů mezi králem Václavem IV. a jeho polorodým bratrem Zikmundem. Hráče v roli Jindřicha zavede děj nejen do dobové Kutné Hory, ale také na zříceninu Trosky na Semilsku nebo do vesnic dnešního Středočeského kraje: Grunty, Miskovic nebo právě Malešova.
A i pro své mimořádně věrné zpracování si hra získala fanoušky po celém světě i Česku. Včetně Šimona a Kláry. „Mě na tom nejvíc baví, že hra zobrazuje českou historii. Něco takového tady chybělo,“ míní Klára. Kopií hry už se prodaly miliony. Úspěch ostatně zaznamenal i první díl série z roku 2018, který se odehrával v nedalekém Posázaví. A způsobil pozdvižení. Třeba zámek v Ratajích nad Sázavou dnes navštěvuje dvojnásob turistů než před vydáním hry.

Žižkovo náměstí v Malešově, kde lidé během akcí na tvrzi parkují svá auta.
A nyní se oblíbené turistické cíle fanoušků Kingdom Come stávají i ze zapadlých vesnic na Kutnohorsku. „Kolikrát se ptáme: Odkud jsi? A oni přijeli třeba z Opavy. Kladeňané, Brňané tady byli. To jsou dálky, co jezdí. Občas přijede banda 25 lidí. V kostýmech. Mají brnění i vlajku a jdou,“ říká s úsměvem Zdenda.
Američané i novináři z Japonska
Právě v Malešově pociťují v posledních měsících společně s Troskami zřejmě největší nárůst turismu v souvislosti se zmíněnou tuzemskou hrou světového věhlasu. Je jasné proč. Příležitosti spojené se zvýšeným zájmem turistů se zde plně chopil podnikatel Ondřej Slačálek. Ten posledních dvacet let opravuje zdejší středověkou tvrz, která se objevuje i ve hře. Vedle ní vybudoval pivovar, muzeum či tematický středověký kemp.
A nyní je tento prostor středobodem projektu Kingdom Come: Deliverance Live, na kterém Slačálek spolupracuje přímo se studiem Warhorse. Na místě pořádá středověké hody a další akce. Třeba k příležitosti vydání hry nebo spuštění projektu se na místo sjely tisíce fanoušků.
K tomu nabízí na svých stránkách další zážitky. Například položka „Ultimátní KCD zážitek v Malešově“ s přespáním na jednu noc pro čtyři lidi vyjde zájemce na 15 960 korun.
„Prožijte hostinu šlechtice, přenocujte ve středověkém táboře nebo se ponořte do epické únikové hry. V Malešově na vás čeká jedinečný zážitek inspirovaný hrou Kingdom Come: Deliverance. Užijte si středověkou hostinu v autentické krčmě, kde mistři kuchaři připravují pokrmy jako z dávných časů,“ láká agentura na stránkách.
Jiné zážitky projektu jsou zdarma. Třeba interaktivní stezka, po které sem přišli Klára se Šimonem. A zájem je velký. „S hezkým počasím sem jezdí víc a víc lidí. Řešíme spolupráci s cestovkami, začínají jezdit Američané i Asiaté,“ potvrzuje Eliška Radoměřská, která na tvrzi pracuje.
„Hodně jezdí nerdíci. Byl tady ale i tisk z Japonska, asi patnáct lidí, dělali jsme jim dobovou hostinu v angličtině,“ dodává Jarda Zahrádka, který pro hosty griluje maso. Slovem „nerd“, které je přejaté z angličtiny, se zpravidla označují vysoce inteligentní, ale samotářští lidé, často se silnou zálibou ve vědě, videohrách nebo žánrech fantasy a sci-fi.

Jarda Zahrádka, který i pro fanoušky hry chystá grilované maso.
Problémy s hlukem i parkováním
Jenže ne každý obyvatel Malešova je z nového zájmu o obec nadšený. „Mají to tady hezké, to určitě. A turisté mi vůbec nevadí. Ale jsem jejich přímý soused. Když je nějaká akce, tak je to hlučné,“ upozorňuje Petr, který bydlí v domě mezi tvrzí a středověkým kempem.
I Malešov naráží na obvyklý problém, který se dotýká obcí, kde rázem přibylo turistů - nedostatečnou infrastrukturu. A to zejména pro parkování. To se ukázalo například na březnové akci ke spuštění projektu, kdy do Malešova na víkend přijely zhruba dva tisíce lidí.
Ani prostor před pivovarem, ani sousední Žižkovo náměstí stovky aut jednoduše nepojme. „Byla tady hlava na hlavě. Auta se otáčela a jela pryč,“ potvrzuje Zdenda. Pořadatelé akcí se tak dostali do křížku se starostou obce Františkem Bláhou.
„Nechci, aby to vyznělo, že jsem proti tomu. Běžný pohyb turistů není žádný problém. I kdyby se návštěvnost zvedla o sto procent, tak to zvládneme. A když na tom pivovar vydělá, tak pro obec jedině dobře,“ říká starosta. „Jde ale o ty akce. To je pro nás ohromný nápor,“ doplňuje.
Někteří návštěvníci, na které už nevyšlo místo, například místním zaparkovali i před vjezdy. Městys navíc nemá k dispozici městskou policii, takže dodržování pravidel nemá jak vymáhat.

Pivovar v Malešově.
Starosta nemá k dispozici ani žádné obecní pozemky, které by mohl přetvořit na parkoviště. S pořadateli akcí tak nyní jedná, jak dopravu do budoucna vyřešit. V úvahu připadá třeba kyvadlová doprava z některé ze sousedních obcí nebo posílení vlaků a autobusů. Věří, že do příštích akcí, kdy se mají do Malešova opět sjet tisíce lidí, se podaří najít řešení.
To si ostatně přejí i místní. Zdůrazňují ale, že mimo občasných trablí s parkováním jim samotní turisté nevadí. Někteří, například Zdenda zmíněný v úvodu textu, naopak oceňují, že se Malešovu dostává celosvětové pozornosti. „Nepořádek tady po nich není, chovají se slušně. A kdo se nebude chovat, tak toho tady srovnáme,“ směje se.